Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

Veronika Basta

Za férové a hrdé Slovensko

Veronika Basta
125

Veronikin príbeh

Veronika Basta je komunálna poslankyňa v obci Rovinka. Podrobnejšie sa venuje problematike kvality ovzdušia.

V marci 2019 organizovala verejnú diskusiu o (čistom) ovzduší s občanmi susedných samospráv, odborníkmi v oblasti verejného zdravia, starostami, politikmi a so zástupcami susednej rafinérie.

Na základe intenzívnej komunikácie so spoločnosťou Slovnaft, a.s. a SHMÚ sa informácie o nameraných hodnotách znečisťujúcich látok v ovzduší na všetkých meracích staniciach rafinérie zverejňujú od 1. júla 2019 už aj online na webe SHMÚ. Zverejňovanie nameraných dát je prvým významným krokom vpred vo vzťahu k informovanosti občanov susedných samospráv o kvalite ovzdušia v reálnom čase. Od začiatku júla tak máme dáta tohto veľkého priemyselného podniku o imisiách v jeho okolí dostupné prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Vzhľadom na skutočnosť, že na Žitnom ostrove je iba jedna oficiálna meracia stanica kvality ovzdušia (Topoľníky), sa na základe spoločenskej objednávky podarilo práve do Rovinky umiestniť mobilnú meraciu stanicu kvality ovzdušia SHMÚ.

Zlá kvalita ovzdušia je na Slovensku stále považovaná za latentný problém. Chýba nám hustejšia sieť meracích staníc po celom Slovensku. Chýbajú nám nielen dáta z meraní kvality ovzdušia, ale aj včasné a zrozumiteľné informácie a odporúčania pre širokú verejnosť.

Naše zdravie stále nemá dostatočnú ochranu. A najohrozenejšou skupinou obyvateľstva sú naše malé deti. Prostredníctvom sociálnych sietí sa tak Veronika snaží dôležité informácie o kvalite ovzdušia, zozbierané z rôznych relevantných zdrojov, zdieľať so širokou verejnosťou.

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.